Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Túri Gábor: A hozományt nem adja a család. - Magyar Szó, 1990. VI. 27, 7.

 

A hozományt nem adja a család

Kanizsán kezdeményezték a Szocialista Szövetség költségvetési támogatásának megvonását, vagyonának zárlatát és a társadalmi-politikai tanács felfüggesztését

 

Holnap délelõtt ül össze Kanizsán a községi képviselõ-testület. Az esemény jelentõségét igen megnöveli, hogy a legutóbbi ülés óta példátlan mértékû pluralizálódás ment végbe a társadalomban, és itt helyben, a községben is. Kétségtelenül a testület jogállására és további mûködésére is kihatással lesz, hogy a hónap elején bejelentették a Kommunista Szövetség és a Szocialista Szövetség egyesülését. Ez az esemény indította a VMDK kanizsai körzeti szervezetét arra, hogy beadvánnyal forduljon a képviselõ-testülethez.

Elöljáróban elvi kérdésként szögezik le, hogy július 12-ével megszûnik a Szocialista Szövetség, akár egyesül a kommunistákkal, akár önálló szervezetté alakul. Ebbõl pedig azonnal le lehet vonni a helyes következtetést. A VMDK szerint a Szocialista Szövetség utódszervezete - mivel egyike lesz a hatalomért harcba induló pártoknak - ehhez nem kaphat állami támogatást (másik párt sem kap). Július 12-e után tehát meg kell szûnnie a költségvetési dotációnak, arról pedig szó sem lehet, hogy az idei választásokra szánt pénzt is folyósítsák neki, hiszen ezeken a választásokon már korántsem fog pártok fölötti koordináló szerepet betölteni.

Másodszor a VMDK leszögezi, hogy a Szocialista Szövetség vagyona nem tekinthetõ pártvagyonnak, csakis államinak. A megteremtésében részt vett minden adófizetõ állampolgár anélkül, hogy belépési nyilatkozatot írt volna alá a Szocialista Szövetségben való tagságra. Következésképp a vagyonnak azé kell lennie, aki a községi költségvetésbõl a pénzt folyósította hozzá: a képviselõ-testületé. Nagyon reálisnak látszik azonban a veszély, hogy ezt az eredendõen állami vagyont egyik napról a másikra pártvagyonná minõsítik át. Ezért a VMDK helyi vezetõsége felszólította a képviselõ-testületet, hogy zárolja a Szocialista Szövetség vagyonát, tiltsa meg adásvételét és egyéb formában történõ átruházását. A Szocialista Szövetségnek az elõterjesztés szerint csak annyit lenne szabad megtartania a korábbi vagyonából, ahány tagot át tud igazolni az új pártba. Viszonyítási alapul a község felnõtt lakosságának számát kellene venni, hiszen elvben mindegyikük tagja ennek a szervezetnek, adófizetõként pedig a gyakorlatban is az.

A harmadik következtetést úgy fogalmazták meg a VMDK-ban, hogy július 12-e után a képviselõtestület társadalmi-politikai tanácsa nem tekinthetõ legitim testületnek. Tagjai már nem a községi statútumban elõírt szervezeteket képviselik, hiszen a Kommunista Szövetség párttá alakult, és a szétesett ifjúsági szervezet is ilyesvalami lesz. A 15 tagú társadalmi-politikai tanács 9 tagja gyakorlatilag bázis nélkül maradt. A legitimitását vesztett tanács további mûködését tehát föl kellene függeszteni, hogy ne egyes megszûnt szervezeteknek az állampárti idõszakból ittrekedt küldöttei asszisztáljanak a pluralizálódáshoz. A többpárti "játékszabályok" elfogadását maguk az állampárti szevezetek igazolták, amikor bejelentették párttá válási szándékukat. Ilyen formán semmi joguk ezentúl illegálisnak minõsíteni az úgynevezett alternatív szervezõdéseket, hiszen ha ez bûn, akkor maguk is ugyanabba a "hibába" esnek. Az esélyegyenlõség pedig csak úgy biztosítható, ha nekik sem lesz több beleszólásuk a pluralizálódás körülményeibe, mint akárki másnak. A társadalmi-politikai tanács az új hatalmi képlet kialakulásáig gyakorlatilag már gyökértelen lenne, ezért addig formálisan is föl kellene függeszteni döntéshozatali jogát - áll a VMDK szervezetének beadványában. Itt figyelmeztetnek arra is, hogy még a nyári szabadságok elõtt meg kell tenni az ismertetett lépéseket, mert különben az említett veszélyek sorra bekövetkezhetnek. A képviselõtestület holnapi ülésén elválik, miként vélekednek errõl a küldöttek.

Túri Gábor